No-code – co to jest i jak korzystać? Poznaj 10 narzędzi

no code czyli bez kodu

No-code to trend, który zyskuje na popularności wśród osób tworzących aplikacje i strony internetowe. Jak sama nazwa wskazuje, “no code” oznacza tworzenie stron i aplikacji bez konieczności pisania kodu. Dzięki temu, osoby bez specjalistycznej wiedzy informatycznej mogą stworzyć własną stronę lub aplikację internetowe.

Jak to działa?

Narzędzia no-code takie jak Webflow dostarczają gotowe moduły, które użytkownik łączy w całość za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. W praktyce po prostu układasz stronę internetową. Dzięki temu, można tworzyć różnego rodzaju aplikacje, od prostych stron internetowych, przez sklepy internetowe, po zaawansowane aplikacje biznesowe.

Zobacz przykładowa stronę Webflow, która powstała na potrzeby tego artykułu w kilka minut.

Zalety

Istnieje wiele zalet tej technologii.:

  • Po pierwsze, znacznie ułatwia tworzenie stron internetowych i aplikacji względem tradycyjnego sposobu, który wymaga programowania/kodowania stron internetowych.
  • Po drugie, czas potrzebny na stworzenie strony lub aplikacji jest zdecydowanie krótszy, co jest szczególnie ważne w przypadku projektów pilnych. 

Dodatkowo, narzędzia no-code oferują wiele gotowych rozwiązań i modułów, które można niemal natychmiastowo wykorzystać w swoim projekcie, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku.

Jak korzystać?

Jeśli chcesz skorzystać z no code, możesz skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi. Istnieje wiele platform no code, takich jak Bubble, Webflow, czy Wix. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie narzędzia są równe – niektóre oferują więcej funkcji i większą elastyczność w tworzeniu aplikacji niż inne.

Poniżej znajdziesz sprawdzoną listę narzędzi i aplikacji, które opierają się na tej technologii i są przez nas wykorzystywane w codziennej pracy:

  • Bubble – Platforma do tworzenia aplikacji internetowych bez kodowania.
  • Webflow – Narzędzie do projektowania i budowania stron internetowych bez konieczności pisania kodu.
  • Zapier – Narzędzie do tworzenia automatyzacji między różnymi aplikacjami.
  • Airtable – Kreatywna baza danych, która pozwala na łatwe tworzenie i udostępnianie informacji.
  • Glide – Narzędzie do tworzenia aplikacji mobilnych na bazie arkuszy kalkulacyjnych.
  • Adalo – Narzędzie do projektowania i tworzenia aplikacji mobilnych bez kodowania.
  • Tally – Narzędzie do projektowania formularzy online, które pomaga w łatwym zbieraniu informacji od użytkowników.
  • Coda – Platforma do tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i aplikacji internetowych bez kodowania.
  • Notion – Platforma do organizacji pracy, która umożliwia tworzenie zadań, notatek i projektów w jednym miejscu.
  • Glideapps – Narzędzie do tworzenia prostych aplikacji mobilnych bez kodowania, które można łatwo udostępniać na różnych urządzeniach.

Chociaż narzędzia No-code wydają się łatwe w użyciu, w wielu przypadkach warto skorzystać z usług agencji no-code takiej jak Prolego, która ma praktyczne doświadczenie i wie, jak uniknąć wielu błędów. Stworzyliśmy już wiele stron, więc możemy pomóc posłużyć swoim praktycznym doświadczeniem w sposób skuteczny i profesjonalny.